İster alışveriş merkezinde büyük bir alışveriş yapalım ister bakkaldan çorap alalım alışveriş bizi iyi hissettirmeli. Günümüz tüketicileri, teknolojinin etkisindedir, daha zengin ve daha etkileyici alışveriş deneyimi arayışları devam etmektedir ve bu deneyimleri başarı ile sunan perakendecilere sadakat ile ödül olarak tüketiciler sadık müşteriye dönüşür.

Fakat, arka planda, fiziki mağaza ile ticaret ve e-Ticaret tüketici dikkat ve para için sürekli mücadele ediyor.

Perakende satışların daha büyük payı hala mağazada gerçekleşirken e-Ticaret satışları büyümekte ve yakın gelecekte büyümesi beklenmektedir.

Perakendeciler, mağaza içi deneyimleri geliştirmek ve optimize etmek için adımlar atmalıdır.

Çok sayıda perakendeci, mağaza içi deneyimi güzelleştirecek temel ögeleri unutuyorlar. Alışverişin kolay olması ve hayal kırıklığı olmaması, müşterinin hayal kırıklığı duygularıyla doğal olarak alışveriş yapma imkanı sağlar. Bunu başarmak için, perakendeciler önce müşterilerinin terk etmesine neden olacak hayal kırıklıklarını iyi düşünmelidir.

Alışverişte hayal kırıklığı oluşturan en yaygın 3 neden:

Müşterilerinizi mutsuz edecek faktörlere göz atalım ve alışveriş yapmak için daha verimli bir yer bulmalarına neden olalım:

1). Müşterilerin mağazanızda bulunmasını beklediği veya bekledikleri zaman içerisinde mevcut olmadığı bir ürüne sahip değilseniz.

Stokta olmaması müşteriler için çok büyük bir hayal kırıklığı demektir kendinizden pay biçin ve istediğiniz ürünün tükendiğinde nasıl hissettiğinizi hatırlayın tam bir hayal kırıklığı.

2). Bir müşteri, beklediği yerde aradığı ürünü bulamazsa

Tüketicilerin alışveriş listesinde ki her ürünü bulmaya çalışırken zaman kaybetmekten kaçınmak isterler. Bu nedenle ürün gruplarınız ve ürün yerleşiminiz tüketici alışkanlığı doğrultusunda yapılırsa daha kısa sürede aradıkları ürünlere ulaşacaktırlar.

3). Yöresel alışkanlıklar ve yaşam koşullarınna uygun olmayan ürün yelpazesi.

Farklı gelirli düzeyi olan tüketiciler farklı alışveriş alışkanlıkları vardır ve perakendeciler yöresel alışkanlıklar ve yaşam standartlarına uygun çeşitler sunmak bu beklentileri karşılamalıdır.

Yukarıdaki konuların önüne geçmek için önerilerimiz:

Verimli stok kontrolü, doğru yerde doğru miktarda stok bulundurulması ve raftaki ürünü doldurmak için iyi bir sisteme sahip olması anlamına gelir. Planogram, bir perakendecinin stok kontrolünü yapabilmesi ve edebilmesi için sipariş edebilecekleri SKU miktarını belirlemek için sıklıkla kullanılır.

Deponun mantıklı olarak yerleştirildiğinden emin olmak için kat planlaması da büyük önem taşır. Mantıklı bir mağaza düzeni, müşterinizin alışveriş deneyimini zevkli hale getirecektir. Doğru mağaza düzenine sahip olmak, tüketicilerin aradıkları ürünlerin daha rahat bulmaları ve başka ürünlere bakmak (almak) için daha fazla vakitleri kalacak demektir.

Farklı coğrafi bölgelerden gelen insanlar farklı ürün grupları talep edebilirler, bu nedenle mağazanızın bulunduğu mevkideki yaşam standartları ile eşleşen ürünleri bulundurmak çok önemlidir. İnsanların yaşam standartlarının düşük olduğu bir bölgede yalnızca birinci sınıf ürünleri bulundurmak size bir şey kazandırmaz. Bu nedenle güçlü bir yerel ürün çeşitliliği stratejisine sahip olmak mağazalarınızda başarı elde etmek için şarttır.

Yazan: Lisa-May Krige

Çeviri ve uyarlama: Erkan Bora Balioğlu