Perakendeciler, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için düşünce ve davranışlarını anlamak ve hatta tahmin etmek için uyumlu bir çaba göstermelidir. Bunu yapmanın bir yolu, verilerin ve analitik çalışmaların gücünü kullanmaktır. Eğilimleri tahmin etmekten bir ürüne olan talebi tahmin etmeye kadar, perakende analitiği herhangi bir perakendeci için çok değerlidir. Hatta fiyatlandırmanızı da optimize etmenize yardımcı olabilir.

Perakende Analitiği Nedir?

The Collins İngilizce Sözlüğü Perakende Analitiğini “Perakendecilerin daha akıllı kararlar almalarını ve işletmelerini daha etkin bir şekilde yönetmelerini sağlayan herhangi bir bilgi ” olarak tanımlanmaktadır.

Bu bilgi, envanter seviyelerinizden tedarik zinciri hareketi ile satış rakamlarına veya müşterilerinizin taleplerine kadar herhangi bir şeyi içerebilir. Doğru derlenmişse, veriler aracılığıyla edindiğiniz bilgiler perakendeci olarak işiniz için daha iyi kararlar almanızı sağlayacaktır.

Ayrıca, Perakende Analitiği, en iyi müşterilerinizin kim olduklarını, nerelerde yaşadıklarını belirlemenize ve hatta paralarını ileride nasıl harcayacaklarını tahmin etmenize yardımcı olabilir.

Tüketici açısından bakıldığında, bu tür bilgilere erişmek huzursuzluk verebilir. Bununla birlikte, bu bilgilerle bir perakendeci olarak, alışveriş deneyimini kişiselleştirebilir ve böylece daha mutlu, daha memnun müşteriler elde edebilirsiniz.

Bu hem perakendeci hem de müşteriler için kazan-kazan durumudur. Müşterilerin istediklerini, istedikleri yerde ve zamanda verebilirseniz, bu satışlarınızın ve kârınızın en üst seviyeye çıkmasını sağlayacaktır. Ayrıca bu faaliyetiniz size müşterilerin nezdinde daha fazla itibar kazandıracaktır.

Perakendeciler için Perakende Analitiği neden çok önemlidir?

Verilerin genel olarak işletmeler üzerindeki etkisi göz önüne alındığında – eski endüstrilerde bir devrim yarattı ve yeni endüstrilerin ortaya çıkmasını sağladı – Bugüne kadar perakende sektöründe yarattığı etki çok geniş. Ve bu sadece bir başlangıç.

Rekabetin yoğun olduğu perakende gibi bir alanda rekabet avantajı oluşturacak herhangi bir çalışma sonuna kadar desteklenmelidir ve sahiplenilmelidir. Bu nedenle Perakende Analiği çok güçlüdür ve size pazarda stratejik olarak konumlanabilmenin yollarını açar.

Aynı zamanda, işletmedeki tüm kategorilerin ve ürünlerin satışa katkısını anlamanıza yardımcı olur; böylece, hangi ürünün ürün portföyünden çıkarılacağı veya ekleneceğine karar vermenize yardımcı olur.

Sonrasında bu ürünlerin miktar satışlarına da bakarak, hangi kategori, alt kategori, SKU’nun nasıl performans gösterdiğini gözlemleyebilirsiniz.

Böylece, verilere dayandırılmayan içgüdüleriniz ya da müşteri bilgileriniz ile karar almak yerine, müşterilerinizin neye ihtiyaç duyduğunu ya da neyi istediklerini tahmin etme yeteneğiniz olacaktır.

Bu müşteri talebi öngörünüz size ürün planlamanızda en değerli ve en doğru ürünü listelemeniz ve en doğru yere – hem mağaza hem raf detayında- yerleştirmenize yardımcı olacaktır.

Daha önceki bloglarımızda belirttiğimiz gibi doğru ürün portföyü satışlarınız ve brüt marjınız üzerinde çok büyük bir etkiye sahiptir. Ayrıca ürün portföyünü belirlemek karmaşık ve zaman alıcı olabilir. Ancak, Perakende Analitiği sayesinde, ürün portföyü planlanması sürecinin tamamı basitleştirilir, böylece işinizin diğer bölümlerine odaklanmaya zamanınız kalır.

Daha iyi fiyat belirlemek için Perakende Analitiği nasıl kullanılabilir?

Perakende Analitiği, tüketici davranışlarını anlama ve böylece işinizi buna göre ayarlayabilme yeteneği kazandırmasının yanı sıra, daha iyi fiyat belirlemenize yardımcı olmak için kullanılabilir.

Bunu yapmanın bir yolu, piyasadaki ürün fiyatları için büyük resim görmenizi sağlayacak mevcut tüm veri setlerini karşılaştırmaktır.

Ayrıca fiyat yapınızı belirlemek için kategori rolünüzün ne olması gerektiğini belirlemelisiniz.

Müşterilerin fiyatlara duyarlı olduğunu düşünürsek, fiyatlamanızın rekabetçi olup olmadığını araştıracaklardır ve böylece sizlerin en iyi fiyatlara sahip olmanız gerekecektir.

Büyük veri analitiği ile fiyatlamadaki belirsizlik ortadan kalkacaktır. Perakendeci olarak hangi noktada fiyatı düşürmeniz gerektiğini size öğretecektir. Bu noktanın belirlenmesi için “Uygulamada Büyük Veri ve Veri Stratejisi yazarı Bernard Marr’ın Forbes’teki makalesine göz atabilirsiniz.

Bu makalede Marr “Analitik çağından önce, çoğu perakendeci, belirli bir ürün grubu için sadece sezon sonunda ve talep neredeyse bittiğinde fiyatları düşürürdü.” diyor.

Müşterilerin aradığı şeyi öğrenme yeteneği, bir ürünün fiyat esnekliğini anlamanıza olanak tanır ve bu hangi ürünlerin fiyatlarını artırabileceğinizi ve hangi ürünlerde müşteri sadakatini sürdürmek için düzenli olarak promosyona yapılması gerektiğini bilmenizi sağlar.

Sonuç

Analitik dünyasına adım atmak, herhangi bir perakendeciye çok daha rekabetçi olma fırsatı vermektedir. Ve sadece siz değil, müşteriniz de mutlu olacaktır.

Yazar : Darren Gilbert
Çeviri ve Uyarlama: Özkan Altuntaş