Perakende sektöründe etkin bir şekilde rekabet edebilmek için, sizi ön saflara çekebilmek taktik ve teknikleri benimsemeniz gerekir. Bu taktiklerden biri planogram yazılımı kullanmaktır. İşletme boyutunuz ne olursa olsun tüm perakendeciler için geçerli olmakla birlikte, küçük perakendeciyseniz bu yazılım sizin için de etkili olur.

Planogram yazılımına daha yakından bakalım (ve size nasıl yardımcı olabileceğine?)
Alan planlama yazılımı olarak da bilinen planogram yazılımı mağazadaki satış alanını etkin bir şekilde planlamanızı ve yönetmenizi sağlar. Önceki bir makalede belirtildiği gibi, bu yazılımı kullanmanın sonucu, mağazanızın performansını en üst düzeye çıkarmanın yanı sıra müşterinizin ihtiyaç ve taleplerini de karşılamanıza yardımcı olmaktadır.
Bu yazıda ayrıca, bu yazılımı kullanmaya ne zaman ihtiyacınız olduğunu belirttik. Perakendeci olarak işletme boyutunuz ne olursa olsun, bunu daha sonra değil de erkenden planlı olarak uygulamalısınız.

Küçük bir perakendeciyseniz, ilk günden itibaren planogram kullanmak çok daha önemli hale gelir. Bunun nedeni, size rakiplerinizin önünde kalmak için bir fırsat veriyor olmasıdır. Yazılımı kullanmaya başlayınca, kullanıcıya diğer perakendecilere göre daha hızlı büyümeniz mümkün olur.
Küçük bir perakendeci olarak kullanmanın başka bir avantajı da, hızlıca güncellenebilen ve mağazaya özgü planogramlar oluşturabilmenizdir. Mümkün olan en kısa sürede planogramı kullanmak için nedeninizi unutmayın: Maliyet. Büyüyünce, yazılım daha karmaşık hale gelebilir ve uygulamak daha uzun süre alabilir.

Genelde planogram uygulamaları pahalı olarak görüldüğü için sadece büyük perakendeciler kullanır diye düşünülmektedir. Ancak durum böyle değil. Örneğin, DotActiv Lite gibi bir çözüm küçük perakendeciler için mükemmeldir. Yazılım oldukça kapsamlı olmasına karşın da maliyet açısından avantalıdır ve kısa sürede kullanılabilir.

Planogram yazılımını ile çalışmaya başlamak için yapılması gerekenler
Planogram yazılımını uygulamaya gelince, iki farklı yaklaşım vardır. Entegre bir yaklaşım (Satış verilerinizi otomatik olarak içe aktarır) ve entegre olmayan yaklaşım (Elle satış verilerinizi içe aktarır) vardır. Hangi yöntemi seçeceğinize, bir perakendeci olarak ne kadar küçük (veya büyük) olduğunuza bakmak ve karar vermelisiniz.

Küçük bir perakende olmanız durumunda, entegre olmayan yaklaşım önerilir (DotActiv)
Bu yaklaşımı birkaç adıma ayıralım:
Planogram yazılımını kullanacağınıza karar verdikten sonra, yazılımı kimin kullanacağını belirlemelisiniz. Örneğin; 10 marketiniz varsa, iki ya da üç kullanıcı size ayda iki defa bir mağazaya özel ve güncel planogramlar verebilmelidir. Bu kesinlikle tam zamanlı iş değildir, bu nedenle işi yapmak için birini dışarıdan almak yerine zaten sizin için çalışan birisini seçebilirsiniz. Buradan yazılımı satın alarak yükleyebilirsiniz, birkaç dakikanızı alıyor ve daha sonra yazılımı kullanan kişiyi ya da kişileri eğitebilirsiniz.

Eğitim kısmı büyük olasılıkla en uzun süren süreçtir (yaklaşık 2 hafta) ancak bu 1 defalık bir çalışmadır. Daha sonra tekrar tekrar eğitime gerek yoktur.

Yenilemek için herhangi bir eğitime ihtiyaç yoktur. Sonra, mağazanızla ilgili tüm bilgileri toplamanız gerekir. Bu süreç, satış verilerinizi, ürün bilgilerinizi ve planogram bilgilerini içerir. Her seferinde bir kategori yapılması gerekiyor. Bütün bilgiler toplandıktan sonra, planogramlarınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Aynı anda sadece bir kategori yapabilirsiniz. Planogramlarınız bittikten sonra bunları uygulama zamanı. Fiziksel olarak planogram mağazalara uygulamak demek. Zahmetli bir süreç olabilmesine rağmen, bunu yaptıktan sonra, her kategoriyi korumak bir o kadar zordur. Yazılım olmadan zor olan her kategorinin performansını da inceleyebilirsiniz ve elbette, planogramınızı müşteri talebine bağlı olarak yenileyebilirsiniz.

Planogram yazılımını kullanmanın başlıca faydaları (Ve yazılımı olmayan kişiler için sonuçlar)
Küçük veya büyük perakendeci fark etmez, planogram yazılımını kullanmanın yararları hemen hemen aynıdır. Kısa vadeli faydalarına baktığımızda, sınıflandırılmış temiz veri ve ürünlere sahip olmanın yanı sıra ürün ve kategori performansınızı daha iyi kavramayı da sağlar. Ayrıca mağaza düzeninizi geliştirir ve müşterilerinizin daha keyifli bir alış veriş deneyimi yaşamasını sağlar.
Uzun vadeli faydalar arasında satışlarda ve stok rotasyonunda bir artış ve mağaza düzeyinde gerçekleştirilecek bir satış stratejisi sayılabilir. Bununla birlikte, küçük ve büyük perakendeci arasındaki temel fayda farkı, değişim yönteminde ve planogramlarla mevcut mağazaları zaman içinde kullanılan planogramlar ve aralarındaki farklılıklara bakılmamasıdır. İşletme boyutunuzu düşündüğünüzde, küçük bir perakendeci olarak, bunun için endişelenmenize gerek yok. Planogram kullanılmamasının sonuçları ise küçük perakendeciler için daha ciddi olabiliyor. Örneğin, küçük bir perakendeci olarak daha az miktarda siparişler veriyorsunuzdur ve büyük ölçekli rakiplerinizin büyük miktarlarda yaptıkları alım ve elde ettikleri avantajlardan faydalanamıyorsunuzdur.

Bu nedenle karınızı doğru ürün çeşitleri ve raf verimliliğini en üst düzeye çıkarabilecek düzen kurgulamak sizin için çok daha önemlidir ve bunu ancak bir yazılım sayesinde başarabilirsiniz.

Bir dükkana girdiğinizde ve raf aralarında dolaştığınızda rafların düzensizliği ve aşırı stoklu oldukları izlenimi verdiğini görmüşsünüzdür. Hiçbir şeyin doğru yerde olmadığını hissi getirmektedir. Şimdi bunun mağazanız olduğunu düşünün ve daha fazla mağaza açmak gibi bir niyetiniz olduğunu da düşünün. Bu düzensizlikle amaçlarınıza ulaşmamız çok zor.

Mağazalarınızın düzeni kaotik düzende ve etkin değiller ise, daha fazla mağaza açmamız demek daha fazla mağaza açmamız demek daha fazla karmaşıklık sunmamız ve itibarınız ile imajınızı hak ettiğinizden daha aşağıda olmasını sağlamanız demek olur.
Aksine, yazılım sayesinde önce mevcut mağazaları hızlı düzenini daha etkin hale getirir ve yeni açılacak şubeleriniz hak ettiğiniz itibar ve şöhretinizi geliştirmeye başlar.

SONUÇ
Büyük rakiplerinizle ürün ve fiyat odaklı rekabete girmek yerine müşterilerinize sunacağınız mağaza düzeni ile keyifli alışveriş deneyimi sunabilirsiniz ve bunun karşılığında ürün ve raf alanı etkinliği ve kar maksimizasyonu sağlarsınız.

 

Yazar:     Darren Gilbert

Çeviri ve uyarlama: Erkan Bora Balioğlu