Nasıl Kategori Kaptanı olunur ve bu çabaya değer mi?

Güçlü bir kategori yönetimi yeteneğine sahip bir imalatçı mısınız? Takımınız zorlayıcı görevlerden ve çeşitli markaları yönetmekten hoşlanıyor mu? Eğer cevabınız evet ise, siz de Kategori Kaptanı olmayı düşünülebilirsiniz.
Geçen hafta, bu mecrada, Kategori Kaptanı’nın ne olduğunu tanımlamıştık. Genellikle, belli bir ürün kategorisinde kategori uzmanı olarak hizmet veren öncü imalatçı veya tedarikçilere bu görev yüklenilir. Raflardaki ürün çeşitlerinin seçimini ve sergilemesini yönetip en iyi hale getirmek için kategorideki tedarikçiler adına perakendeciyle işbirliği yapar.
Önderlik görevi yapan Kategori Kaptanları tedarikçiler ile perakendeciler arasında sağlıklı bir iletişim sağlayarak, süregelen ilişkiyi kurmak ve sürdürmekle sorumludur. Öncelikli hedefleri kategori büyümesini yönetmek ve kârları artırmaktır.

Kategori Kaptanı’nı iyi yapan nedir?

İyi bir Kategori Kaptanı riskleri yöneterek ürün değerine odaklanır. Değeri hemen belli olmayan ama ileride önemi artacak ürünleri tanımlamakta yeteri kadar akıllı olmalısınız. İyi bir Kategori Kaptanı, bir ürünün nereye gitmesi gerektiği ile ilgili bir görüş geliştirerek geleceğe bakıp stratejik düşünebilmeli. En önemlisi, iyi bir Kategori Kaptanı sadece markasını değil, bütün kategoriyi geliştirmek için çabalar.

İyi Bir Kategori Kaptanı’nın 4 Temel Özelliği

 1. Kategoriyi anlar: Trendleri, mevsimselliği ve diğer çeşitli faktörleri göz önünde bulundurarak, o kategori için bütün perakende stratejisini geliştirmeye yardımcı olacak ürün kategorisinin bütün bilgilerine sahiptir.
 2. Müşteriyi tanır:  Müşteriyi, satın alma davranışlarını, istek ve ihtiyaçlarını bilir. Kategori Kaptanları her zaman tüketicinin ne yaptığını ve neden yaptığını merak eder.
 3. Yaratıcı Bir Yetenek:  Kategori Kaptanlığı’na öncülük eden Kategori Kaptanları görsel satın almada mağaza içi uzmanları olmalıdır. Bir kategori renk, tekrar, ışık yerleştirmenin yarattığı gölgeler, yazı ve doku aracılığıyla gözü yönetir. Her ürün teşhirinde bir ritim vardır. Bazı ipuçları şunlardır:
  • Birlikte anlam ifade eden ve alışverişle alakası olan ürünleri kullan. Örneğin, şampuan ve saç kremi.
  • Türkçe okuyan insanlar soldan sağa okurlar. Teşhirler de soldan sağa “okuma” sağlamalı.
  • Kategori oluşturmak için temalar kullan. Örneğin, mevsimsel olarak birleşen güneş yanığı losyonu, güneş koruması ve plaj havluları yaz temasını göstermek için birlikte yer alabilirler.
 4. Sonuç Üreten: İyi bir Kategori Kaptanının kârları artırması gerektiğini söylemeden geçmeyelim. Sergilediğiniz ürünler satılmalıdır. Kategori Kaptanları genelde rekabetçi bir yapıdadır ve yarışma güdülerine sahiptirler.

Kategori Kaptanı olmak için gereken yetenek ve bilgiler

İyi bir Kategori Kaptanı olmaya aday bir tedarikçi, imalatçı veya dağıtımcı için, ilgili kategorinin uzmanı olarak görülmelisiniz. Bu; sürekli ilerleme, takımınızın yeteneklerinin gelişimi ve hatta yeni yetenek avcılığı (dışarı çıkıp büyük firmaların Kategori Yöneticilerini işe almak gibi) anlamına gelmektedir. Kategori Yöneticilerinizin ihtiyacı olacak bazı yetenekler şunlardır:

 • Müşterilerle aktif deneyimler. Müşterinin ne istediğini iyi anlamak. Kategori Müdürü’nün başarısı için önemli olan belli bir ürün veya ürün grubu için müşterinin ihtiyacını bilmek.
 • Kapsamlı endüstri bilgisi. Pazar dinamiklerini anlamak ve buna nasıl cevap vereceğini bilmek.
 • Benzersiz kategori uzmanlığı ve maliyet yönetimi yeteneği.
 • Özel yaratıcılık becerisi. Kategori Kaptanlarının ürünleri için yenilikçi fikirler bulmaları gerekir.
 • Detaylara odaklı ve bilgisayar yetkinliği.
 • Analitik yaklaşım ve araştırma güdüsü. Ürünleri satın almaları için tüketicileri etkileyecek ürün stratejileri yaratan bilgiyi yorumlama ve analiz etme becerisine sahip olmalısınız.
 • Güçlü uzlaşma becerileri ve mükemmel iletişim. İlişkileri üst düzeye çıkarmak zaman alır. Tüm yönleriyle tedarikçi – perakendeci ilişkisi kurmak için zaman ayırmaya hazırlıklı olun.

Her yetenekte en iyi olmak her zaman mümkün olmayabilir. Bu yüzden Kategori Kaptanlarının üçüncü parti hizmet sağlayıcılarına bazı görevleri devrederken, kurum içinde de güçlü takımları vardır. Örneğin, birçok Kategori Yöneticisi yüksek kalite Planogramları geliştirme görevini asıl işi müşteri talebini karşılayan ve teknolojik altyapısı ile alan planlama uzmanları olan ajanslara işini devreder.

Pazarlama Karmasını Net Anlamak

Kategori Kaptanları pazar odaklı bir yaklaşım geliştirmeliler ve böylece ürün kategorisi için mükemmel pazarlama karması üretmek için kapsamlı bilgi ve deneyimleri olmalıdır. Pazarlama karması, perakende firmasının kullandığı çeşitli elementlerin bir araya gelmesidir. Pazarlama karmasının özeti şu şekildedir:

 • Ürün: Belli bir tüketici ihtiyacını karşılayan, hedef pazarınıza uygun olan doğru ürünün bulundurulması.
 • Fiyat: Ürününüz için fiyatı belirlerken, pazarlama karmasının toplam maliyeti ile birlikte hedef pazardaki rekabeti de düşünmelisiniz. Ayrıca, fiyat değişikliklerine müşterinin tepkisini tahmin etmelisiniz.
 • Tutundurma: Hedef pazarınızla ürününüzün faydaları ve özellikleri arasındaki iletişimi nasıl kurduğunuzdur. Satıcıyla potansiyel müşteri arasındaki direk iletişimi içerir.
 • Sunum/Yer: Ürünün büyümesinde Kategori Kaptanları’nın önemli bir rol üstlendiği yerdir. Mağazanın düzeni ve ürün yerleşimi müşteriyi etkilemeli ve almak istedikleri ürünleri bulmalarını kolaylaştırmalıdır.

Kategori Kaptanı olmanın faydaları nelerdir?

Öncelikli faydaları basittir ve aşağıdaki gibidir:

 1. Perakendeci ile ilişkiyi geliştirir.
 2. Ürün çeşitliliği ve ürün görünümleri de dahil olmak üzere kategori stratejisinde ilave etki sağlar.

Sonuç

Günümüzde, başarılı Kategori Kaptanları geniş çapta yetenek ve uzmanlığa sahiptirler. Perakendeci takımının bir parçası olarak müşteri deneyimini geliştirmek için ürün yerleşimi ve mağaza düzenini özelleştirirler.
Kategori Kaptanlığını devam ettirmeyi düşünüyorsanız, yeteneklerinizi geliştirmenizi ve takımınızın ihtiyacı olan kategori yönetimi araçlarına sahip olduğundan emin olmanızı tavsiye ederiz.

Daha fazlasını öğrenmek isterseniz, ücretsiz kategori yönetimi kaynaklarımıza bir göz atın. Kategori Kaptanı olma yolunda ilerliyor fakat bazı yönlerde (Planogram hizmetleri ve yazılım gibi) desteğe ihtiyacınız varsa, danışmanlarımız ile size uygun bir zaman için bir randevu alabilirsiniz.

Kategori Yönetimi ve Ürünlerin Yerleşimlerini daha etkin yapabilmek için DotActiv uygulamamızın özelliklerini keşfetmek isterseniz ücretsiz deneme sürümü indirebilirsiniz.
İşinizde kullanabileceğiniz çeşitli bilgi ve tavsiyeleri edinmek için bizimle her zaman buradan irtibata geçebilirsiniz.

Yazan: Darren Gilbert

Çeviri ve uyarlama: Özcan Balioğlu