Bir planogramın asıl amacı ve işlevi konusunda birçok yanlış anlama vardır. Çoğu zaman yerleşim kılavuzlarıyla karıştırılırlar ve bazen insanlar, satış verileri olmadan anlamlı bir planogram oluşturulabileceğini düşünürler; bu yanlış bir düşüncedir. Bir Planogramın amacı, veriler doğrultusunda en çok talep edilen ve karlı ürünlerin raf yerleşimlerini düzenleme ve en iyi şekilde rafta konumlandırılmasını sağlayarak satışları artırmaktır. Mevsimler, özel günler ve yeni çeşitlerle sürekli güncellenirler.

Genellikle plano’lar, raf alanı planları, şema veya POG da denir. Planogramlar, görsel düzenleme için bir araçtır. Satışları en üst düzeye çıkarmak için ürünlerin rafta yerleştirilmesini gösteren bir model veya şema ve her ürüne ayrılması gereken önyüz sayısını gösterir. Öyleyse mağaza performansı üzerinde tam olarak ne gibi bir etkisi var?

 

Planogramların perakende satış planı için çok önemli olmasının bazı nedenleri şunlardır:

 1. Esnek Alan TalebiBir ürüne tahsis edilen alan veya önyüz sayısı, ürün satışları üzerinde önemli bir etkiye sahip olacaktır. Hem popüler hem de kârlı ürünler, yeterli alan tahsisi ile en iyi şekilde konumlandırılması zorunludur. Bu ilke tamamen yararlanılmadığında perakendeciler büyük fırsat kaybına uğrarlar.
 2. Merkezileşme – Planogramlar mağaza düzenlerini bildirmekte yardımcı oldukları için perakendecilere satış stratejileri ile tutarlı bir şekilde mağazalar düzenleme fırsatı sunar. Sonuç olarak tüketicinin mağazalarınızı ziyaret ederken stratejinizi gerçekten yaşamasını sağladığınızdan emin olmalısınız.
 3. Ürün ve Kategori Performansı Ölçümü İlk planogram tasarımı ve uygulaması daha sonraki çalışmalara ışık tutacaktır. Bu sürekli yeniden tasarım, mağazalarınızın alan tahsislerini optimize ederek satışları ve tüketici memnuniyetini en üst düzeye getirir.

 

Ne zaman tasarlanır?

Planogramlar, mağazalarda uygulanmadan önce bir veya iki ayda bir tasarlanırlar. Mevsim değişiklikleri, çeşit güncellemeleri, yeni mağaza açılışları planlandığında ve Kategori Yönetim Stratejisi gözden geçirildiğinde bunlar tasarlanırlar veya yeniden tasarlanırlar.

Önkoşulları nedir?

Veriye Dayalı Yazılım Planogramlar iç ve dış satış verileri doğrultusunda özel yazılımlar kullanılarak tasarlanır. Farklı alan tahsis seçeneklerinin, ürünlerin satışlarına ve tedarik günlerine ne gibi etkileri olacağını kullanıcıya bildirmek için yapılır. Bu özellikle satış tahminleri ve stok yönetimi için yararlıdır.

 

Ürün Portföyü Planlaması – Ürün Çeşitliliği, mağazalarınızın her birinde listeye koymaya karar verdiğiniz ürün yelpazesidir. Anlamlı planogramlar oluşturabilmeniz için önce sağlam bir Ürün Portföyü Planlama Stratejisine sahip olmanız gerekir. Çeşitlendirme Planlamasının doğru yapılması için özel de özel tasarlanmış yazılımlar kullanıır.

 

Mağaza Kümelemesi (Cluster) Birden fazla mağazanız varsa, her mağaza için düzenli olarak planogramlar tasarlamak, yoğun kaynak kullanımı olabilir. Bunun önüne geçebilmek için, genellikle benzerlik gösteren mağazalar birlikte gruplandırılır (yani boyut, demografik bilgiler, satışlar vb.. dikkate alınarak yapılır). Daha sonra tek bir planogram seti tasarlanarak mağaza grubuna uygulanır.

Planogram kullanımında kısa vadeli kazanımlar nelerdir?

 • Verileriniz temiz olacak ve ürünler sınıflandırılacaktır.
 • Yöneticileriniz ürün ve kategori performansını daha iyi kavrayacaklar.
 • Daha iyi alan tahsisi ile satışlarda hızlı bir artış.
 • Alanın değeri ve geri dönüşü konusunda farkındalık geliştirir.
 • Mağaza tutarlılığı ve perakende marka bilinirliği geliştirir.

 

Planogram kullanımında uzun vadeli kazanımlar nelerdir?

 • Raf Alanı’nın her santimetresi için satış potansiyelini en üst düzeye çıkarır.
 • Satış Stratejiniz mağaza düzeyinde uygulanacaktır.
 • Satışlarda ve stok devir hızında önemli artış.
 • Müşterilere çekici görsel düzenleme sunar.
 • Müşterilere çekici ve etkin seçim için ürün sunumu sağlar.
 • Stok-out’ları azaltırken stok seviyesini azaltmayı sağlar.
 • Ürün siparişleri ve reyon dolumu Basitleşir ve Optimize edilir.

 

Planogramlar oluşturmanız mı gerekiyor?

CatMan Lite’ı (planogram yazılımı) 30 gün boyunca ücretsiz deneyin:

ÜCRETSİZ DENEME SÜRÜMÜ