Belirlediğiniz ürün portföyünün satışlar ve brüt marj üzerinde çok büyük etkisi vardır, bu nedenle doğru ürün portföyü planlamasının şirketler için büyük bir önceliği vardır. Ne yazık ki çoğu perakendeci için ürün porföyü planlanması süreci korku ve endişe duygularını uyandırmaktadır. Göz önünde bulundurulması gereken çok değişkenli, karmaşık ve zaman alıcı bir süreçtir.

Eskiden, perakendeciler, ürün portföyünü belirleme işini her zaman olumlu sonuçlar vermese de yalnızca insani yargılara dayandırırdı.

Burada stratejik konu lokal olarak müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılamak için ürün portföyünü ne düzeyde faklılaştıracağınız ve bunu yaparken farklılaştırmanın getireceği karmaşıklıktan ve maliyetlerde ne ölçüde kaçınabileceğinizdir. Böyle bir stratejinin geliştirilmesine yönelik çözüm, size güvenilir veri sunan ve verilerin yorumlanması için bir araç sağlayan uygun ürün portföyü planlama yazılımı seçmektir.

Ürün portföyün planlama sürecini kolaylaştırmak için perakende analitiği kullanılmalıdır; Bu satışlarınızı ve marjlarınızı en üst düzeye çıkarırken planlama süresini de kısaltmaktadır.

Bu makalede, perakende analitiğinin rekabet avantajı kazanmanıza nasıl yardımcı olabileceğini açıklayacağız. Ayrıca doğru ürün portföyü planlama yazılımı seçmenize yardımcı olacak kılavuz da ekledik.

Ürün Portföyü Planlama Yazılımının Faydaları
Ürün portföyü planlaması, piyasada mevcut ürünlerden seçim yapmanızı sağlar ve perakende analitiği, hangi ürün portföyünün en çok satış getireceğini belirlemenize yardımcı olur.

Ürün Portföyü Planlama Yazılımı ürün portföyüne ilişkin aşağıdaki konularda kilit kararlar almanızı yardımcı olur:

 • Mağaza ve kanal kümeleme
 • Ürünlerin yerleşim derinliği ve genişliği
 • Uluslararası ve yerelleştirilmiş ürün grupları arasında uyum sağlama
 • Alan kısıtı olan ürün portföyleri

Müşterilerin ürün portföyündeki değişikliklere nasıl tepki vereceğini tahmin ederken çeşitlilik, ürün portföyü ve ürün bulunurluğunu belirlemenize yardımcı olmak için verileri kullanın. Yazılım tarafından sağlanan Perakende Analitiği aşağıdaki konularda size yardımcı olacaktır:

 1. Müşterilerinizi anlama
 2. İsteklerine cevap verme
 3. Alış veriş davranışlarını gözden geçirme
 4. Kategorilerin geçmiş performansını inceleme
 5. Piyasadaki eğilimlere bakma

Ürün çeşitliliğinizden en iyi şekilde faydalanabilmek için, yazılım edinilen tüm verileri dikkate almalı ve doğru ürünü, doğru fiyatla, doğru zamanda ve doğru müşteriye sunmak için tutarlı bir plan hazırlamalıdır.

 

Öngörme Analitiği ile Ürün Portföyü Planlama

Daha önce de belirttiğimiz gibi, ürün çeşitliliği planınızı geliştirirken göz önüne almanız gereken birçok değişken vardır. Bu gibi değişkenler genellikle şunları içerir:

 • Demografi: Yaş, Cinsiyet, Gelir, Din, Aile Yapısı.
 • Bölgesel Tercihler: Sıcaklık, Yerel Ürünler, Kültür.
 • Mağaza Yeri: Şehir, Kır, Turizm Bölgesi, Yüksek Veya Düşük Trafik.

Bu değişkenleri tanımlamak için bir sürü veri toplamak zorundasınız. İşte size bazı temel adımlar:

Birinci Adım: 

Ürün portföyü planlamasını yaparken en bilinçli kararlar almada size yardımcı olacak mevcut veri kaynaklarını araştırın. Veri kaynakları şunları içerebilir: perakende pazar araştırmaları, tedarikçilerin fabrika çıkış verileri, müşteri sadakat kartı verileri ve kasa çıkış verileri

İkinci Adım:

Etkili veri analizi yapılabilmesi için tüm veri kaynaklarınızı tek bir veri altyapısında toplayın.

Üçüncü Adım: 

Ürün portföyünüzü raflarda doğru yerleşebilmesi için gerekli alanı, derinliği ve genişliği belirleyin.

Dördüncü Adım: 

Toplanan verileri depolamak, hazırlamak ve görsel olarak sunmak için gerekli Kategori Yönetimi Yazılımı’na sahip olduğunuzdan emin olun.

Ürün portföyü planlama sürecinin kalan kısmını öğrenmek için “Ürün Portföyü Planlama Yazılımı Yaratıcılığınızı Öldürmesin” (yakında yayında olacaktır) makalemizi okuyabilirsiniz. Bu makalede, sürecin başlangıcına odaklanıyoruz; Veri toplama, analiz etme ve veri görselleştirme.  

Doğru ürün portföyü planlama yazılımı, bir tuşa tıklayarak 1’den 4’e kadar tüm adımları atmanıza olanak tanır ve manuel iş yapmanız gerekmez. Böylelikle insan hatalarını ortadan kaldırın ve ürün çeşitlerini gerçeklere dayandırdığınızdan emin olun.

Ürün portföyü planlamasını verilere dayanarak değil yöneticilerin içgüdülerine göre yaptığınızda ortaya çıkacak sonuçlar için iki örnek paylaşıyoruz. Bu örnekler Harvard Business Review den alınmıştır.

 • 2008’de Walmart, Mağazaların stok yükünü azaltmak için taşıdıkları SKU’ların% 15’ini kaldırmayı seçtiler; Bu, satışlarda ani bir düşüşe neden oldu ve nihayetinde değişikliklerin çoğunu geri almak zorunda kaldılar.
 • Bir market, taze ürünler reyonunu büyütmek için kuru gıda SKU’larının % 20’sini sildi. Müşteriler silinmiş kuru gıda ürünlerini bulamadığından başka bir mağazaya gittiler. Satışlar% 40 oranında azaldı.

Firmanız için Doğru Ürün Portföyü Planlama Yazılımı Seçmenize Yardımcı Olacak Kılavuzumuz

Ürün portföyü planlama yazılımının, her bir mağazadaki envanteri daha hassas bir şekilde tahsis etmenize, müşteri arzularını daha doğru planlamanız ve tahmin etmeniz için gereken süreyi kısaltmanıza yardımcı olabileceğini gördünüz.
Şimdi soru şu ki, doğru ürün portföyü planlama yazılımı nasıl seçilir? İşte ipuçlarımız:

 • Veri bulunabilirliğini ve gerekli veri hacmini değerlendirin.
 • Yazılımın mevcut veri kaynaklarınıza ne kadar kolaylıkla entegre olabileceğini belirleyin.
 • Yazılımın, minimum miktarda çaba ile hedeflenen tüketici ihtiyaçlarını karşılayacak ürün portföyü belirleme yeteneğine bakın.
 • Çalışanların programı kullanması için eğitmenin ne kadar karmaşık olacağını ve gerekli uzmanlık seviyesini değerlendirin.
 • Yazılımın planogramlar ve kat planları gibi diğer Kategori Yönetimi öğeleriyle ne kadar iyi entegre olabileceğini belirleyin.
 • Bütçenize ve mevcut yazılımın fiyatına bakın.

Sonuç

Ürün portföyü planlaması sıkıcı ve zor bir süreç olabilir, ancak doğru yazılımı seçerek, optimum ürün portföyünün ve stok seviyesinin belirlenmesi için verileri toplayabilir, analiz edebilir ve görselleştirebilirsiniz.

 

Yazar:     DotActiv Ekibi

Çeviri ve uyarlama: Özkan Altuntaş