Planogram nedir ve hangi amaç için kullanılır?
Bu yazımızda, bir planogramın ne olduğuna bakacağız, böylece bu işte yeni olanlar ve biraz daha bilgi edinmek isteyenler için daha çok net konuyu kavrayabilecekler.

Planogram Nedir?
Ürünlerin raflara nasıl yerleştirileceğini / satılacağını gösteren bir model veya şema.

Başka bir ismi var mı?
Evet, genellikle plan-o-gram, raf alanı planları, alan planları, plan foto, ürün raf şeması denir veya POG gibi kısaltmalar kullanılabilir.

Amaç nedir?
Planogram ürünlerin raflarda nasıl yer alması gerektiğini görsel olarak gösteren bir araçtır. Satışları en üst düzeye çıkarmak için perakendecinin ürünlerini nasıl rafa yerleştirilmesi gerektiğini gösteren bir model veya şemadır ve her ürünün ayrılması gereken önyüzün sayısını da bu sayede belirlenebilir. Planogramlar perakende satış mağazalarının düzenini oluşturmaya ve bildirmeye yardım eder.

Bir planogramın nihai amacı nedir?
En nihai hedef, ürünlerin veriye dayalı alan tahsisi sağlayarak satışları arttırmak. Mevsim, özel etkinlikler ve yeni çeşitlerle güncellemeleri rahat yapabilmek. Ayrıca mağazalarda alışverişleri daha kolay yapılabilmesi ve ürünlerin yerlerini anlamlı bir şekilde oluşturabilmesini sağlamak için kullanılmaktadır.

Diğer kazanımlar nedir?
Satışların artışı sadece ürünleri doğru yere koymakla veya farklı bir düzenleme ile sağlanmıyor. Planogramların diğer bir önemli özelliği de ürünlerin veriler doğrultusunda ne kadar elimizde bulundurmamız gerektiği, hatta raflarda ne kadar tutulması gerektiğine kadar bilgileri bize bildirmesi gereken bir araçtır.
Karlılığımıza destek sağlar mı?
Kesinlikle veriye dayalı Planogramlar aynı zamanda gelişmiş raporlama araçları sayesinde ürünlerin karlılıkları doğrultusunda Kar Karmasını nasıl düzenlememiz gerektiğini de şematik bir şekilde gösterir.

Yazan: Kyle Dorfling

Türkçeye çeviren ve uyarlayan : Özcan Balioğlu