Başarılı modern perakendeciliğin kilit noktalarından biri, müşterilerinizin mağazalarınızda bulunan ürünleri tercih etmelerini sağlamaktır. Bunu başarmak için, ürün portföyünüzün olabildiğince iyi olmasını sağlayacak, kaya gibi sağlam bir ürün çeşitliliğine yönelik planlama ve stratejisine yeterli zaman ve kaynak sağlamalısınız.

Ürün çeşitlerinizin sağlıklı olup olmadığını ya da dikkat edilmesi gerekeceğini nasıl bileceksiniz? İşte size, Ürün Portföyü Stratejinizin yatırıma ihtiyacı olduğunun belirgin belirtileri:

1) Stok Seviyesinin Artması

Yüksek Stok veya Stokların artması sadece stok maliyetinizi etkilemekle kalmıyor aynı zamanda finansal sermayenizin daha etkin olacak yeni yatırım fırsatlarını veya pazarlama yatırımı gibi ticari gelir üretmeye yarayan yatırımlar yapmanıza engel olmaktadır.

2) Çok fazla ağır satan ürün

Stok rotasyon ne kadar hızlı olursa, o kadar çok para kazanırsınız. Evet, bazen düşük hareketli ürünlerin çeşit bulundurma açısından mağazalarda bulunması gerekiyor, ancak bu öğeler tüketicilerin alışveriş deneyimi açısından gerekli stratejik ürünler olmalı.

3) Dağınık Mağazalar

Kimse karmaşık bir dükkanda alışveriş yapmaktan hoşlanmaz. Evet, mağaza dolu dolu olduğunda ve ürün portföyü geniş olduğunda mağazamız daha hoş görünebildiği gibi, “bakımsız” ve “dağınık” görünümlü mağazalarda alışveriş yapmak sıkıntılı olabiliyor hatta bazen ürün çeşit fazlalığından istenen ürünleri bulmakta tüketici zorlanabiliyor. Bu da ticari açıdan perakendeciye direkt etkisini olumsuz olarak gösterebilir.

4) Tutarsız satın alma

Açık ve tutarlı bir satın alma kararları olmadan, herhangi bir stratejiye sahip olmak çok zor.

5) İşgücüYoğun süreç

Ürün portföyünüzü doğru bir şekilde planlamak önemlidir tek seferde doğrusunu yapmak zor bir süreç olabilir, yeniden bir strateji oluşturup uygulamaya sokmak ise çok pahalıya mal olabilir. Ürün çeşitliliği planlama stratejinizin maliyeti yüksek ise, süreçlerinize yatırım yapmanız gerekir.

6) Tüketici odaklı değil ise

Müşterilerinize doğru ürünlerin doğru mağazalarda ve doğru zamanda, doğru şekilde sunulduğundan emin misiniz?

Büyük – küçük perakendeciler, dünyanın her yerinde yukarıda yer alan konuların tümü veya bazıları ile mücadele ediyorlar. Ürün çeşitliliği planlama stratejiniz için bazı önerilerimiz olacak:

A. Pazar verilerinizi ve kendi verilerinizi kullanın

– Müşterilerinize sunulan ürünlerin gereken ideal ürün yelpazesi olduğundan % 100 emin olmak için işletmenizde halihazırda iyi satan ürünler ile pazar verilerine göre iyi satan ürünleri kontrol ediniz ve aradaki farkları / fırsatları iyi değerlendirin.

B. Ürün yelpazenizi Bölgeye Göre Özelleştirin

– Mükemmel olmasını istiyorsanız, mağazaya özgü çeşitler sunarsınız, ancak format ve demografik özelliklerle benzerlik taşıyan mağazaları gruplamak ve bu mağazalara uygun ürün seçeneği sunmak genellikle yararlıdır (gruplandırma / Cluster veya Kümeleme)

C. Ürün çeşitliliği planlaması ve alan planlaması birbirine bağlantılıdır

– Genelde mağazaların mevcut satış alanları (ürün sunum yeri) ile listelenmiş ürün sayısı arasında ciddi farklar olduğunu görebiliyoruz. Bu durumun kaynaklanma nedeni ise satış ile satın alım arasında sorumluluklar ve bilgiler yeterince paylaşılmamış olduğundan oluşmaktadır. Maalesef bu durumda ürünler raflara sığmıyor ve gelişi güzel yerleştirmek durumunda kalınıyor ve raflar dağınık görünmelere sebep oluyor. Dahası bir ürünü delist ettiğinizde derhal raflardan ve planogramdan çıktığı anlamına gelmiyor.

D. Tutarlılık elde edin

– bir strateji uygulamak / uygulatmak istiyorsanız, ürün planlama sürecinde yer alan herkes aynı yönde çalıştığından emin olmak için herkesin kapsamını ve hedeflerini tanımladığınız strateji doğrultusunda olduğundan emin olun.

E. Ürün sayınızı sınırlayın

– Mağaza büyüklüğüne uyacak şekilde listelenen ürün sayısının bir sınırı olmalıdır. Yeni ürün eklemek iyi olur, ancak bir “aralık sınırı” / “ürün değiştirme” sürecinin net bir şekilde anlaşılmış olması gerekir; yani yeni bir ürün gelirse, başka bir ürün çıkması gerekir (aynı ürün grubundan).

Sonuç

Müşterilerinize çekici ve tüketici tipine göre uyarlanmış ürün yelpazesini sunmak perakende stratejinizin özünde yer almaktadır. İster 5 mağazanız olsun, ister 400’ün üzerinde olsun, bu işinizin bir özüdür; göz ardı etmeyi göze alamazsınız. DotActiv CatMan Enterprise, çeşitlerinizi optimize etmenize nasıl yardımcı olabileceğini öğrenmek ister misiniz?

Ürün çeşitliliği planlama yazılımımızın POS, stok, alan planlama ve ürün çeşitliliği kararlarıyla bağlantı kurarak planlamayı nasıl kolaylaştırdığını görmek için buradan bir demo isteyin.


Yazan: Kyle Dorfling
Türkçeye çeviren ve uyarlayan: Özcan Balioğlu

[object Object]